fbpx

Wady postawy ciała a pływanie korekcyjne

Happy and smiling group of children learning to swim with pool noodle.

Według danych Instytutu Matki i Dziecka obecnie 90 proc. dzieci w Polsce ma wady postawy ciała. Współcześnie wady postawy ciała to istotny problem zdrowotny, który dotyczy zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Postawa ciała człowieka ulega zmianom w ciągu całego życia, jednak największe zmiany zachodzą w okresie jego wzrostu – 6-7 lat I okres wzrostu i 11-14 lat II okres wzrostu. I zwłaszcza w tych okresach należy być bardzo czujnym, aby nie przeoczyć pojawienia się wady postawy u dzieci i młodzieży. Należy pamiętać , że zaburzenia postawy ciała wpływają negatywnie na funkcjonowanie wielu narządów, jak i układów organizmu człowieka, powodują dolegliwości bólowe oraz zmniejszają sprawność fizyczną.

Przyczynami powstawania wad postawy są najczęściej:

 • siedzący tryb życia,
 • zbyt mała aktywność fizyczna,
 • zbyt długie przebywanie w jednej pozycji ciała – przy komputerze i smartfonie,
 • nieprawidłowe noszenie dziecka,
 • meble niedostosowane do wzrostu dziecka,
 • otyłość, nadwaga.

Do najczęstszych wad postawy ciała u dzieci  należą: boczne skrzywienia kręgosłupa (skolioza), plecy okrągłe (kifoza), plecy wklęsłe (lordoza), plecy wklęsło-okrągłe, plecy płaskie oraz wady statyczne kończyn dolnych (kolana szpotawe i koślawe, płaskostopie). Jedną z form korekcji wad postawy są ćwiczenia w wodzie i pływanie. Dzięki wspaniałym właściwościom wody ćwiczenia w niej należą do bardzo bezpiecznych i skutecznych.

Woda wywiera następujący wpływ na organizm ludzki:

 1. Odciąża
 2. Rozluźnia.
 3. Zmniejszenie tarcia i powoduje płynność ruchów.

Dzięki systematyczności i powtarzalności ćwiczeń pływanie korekcyjne działa wszechstronnie na ciało i organizm osoby z wadą postawy ciała. Przed wszystkim :

 • rozwija wszystkie grupy mięśniowe,
 • zwiększa ruchomość w stawach,
 • likwiduje przykurcze,
 • korzystnie wpływa na układ oddechowy, zwiększając pojemność życiową płuc.

Każda wada postawy wymaga indywidualnego podejścia i terapii dostosowanej do potrzeb konkretnego dziecka. Zapisując dziecko na pływanie korekcyjne należy pamiętać że dziecko powinno już pływać – zwłaszcza stylem grzbietowym. Powyżej przedstawiłam najważniejsze informacje dotyczące wad postawy oraz ogólny zarys pływania korekcyjnego. W kolejnych wpisach przedstawię postępowanie w konkretnych wadach postawy, w ramach pływania korekcyjnego.

 

Patrycja Chomiczewska

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.