fbpx

4 naukowe fakty dlaczego pływanie jest tak ważne dla rozwoju dziecka!

hobby_sport_plywanie_jest_wazne_dla_rozwoju

Umiejętność pływania jest niezwykle ważna dla rozwoju każdego dziecka, choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę, dlaczego i z jakich konkretnie powodów.

W tym artykule znajdziesz uporządkowane podstawowe 4 fakty – badania naukowe wskazujące na to, dlaczego pływanie od najwcześniejszych miesięcy i lat życia dziecka odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu jego zdrowia i bezpieczeństwa w środowisku wodnym oraz stanowi obowiązkowy element prawidłowego rozwoju.

Przekonaj się , co na ten temat piszą naukowcy.

1. BADANIA NAUKOWE GRUPA BADAWCZA GERMAN SPORT UNIVERSITY W KOLONII.
Badania te dowodzą, że uczestnictwo już w wieku niemowlęcym w zajęciach nauki pływania przyspieszają rozwój umiejętności fizycznych, intelektualnych i emocjonalnych dziecka.

Dzieci które, rozpoczęły pływanie jako niemowlęta i uczęszczały systematycznie na zajęcia pływania okazały się w porównani z dziećmi które nie pływały:

  • silniejsze i bardziej pewne siebie
  • lepiej radziły sobie z rozwiązywaniem problemów
  • miały mniej problemów w szkole lepiej koncentrowały się
  • były bardziej zdyscyplinowane
  • miały wyższą samoocenę.

Cytując Profesor Diem z Kolonii:
„Dzieci uczestniczące w zajęciach z pływania są bardziej otwarte na otoczenie oraz szybciej nawiązują kontakty w grupie. Łagodniej reagują na niepowodzenia i nie są tak nieśmiałe. Są natomiast aktywniejsze i zarazem inteligentniejsze, a także o wiele lepiej mogą poznać swoje ciało niż inne dzieci”.

2. BADANIA NAUKOWE NORWEGIAN UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Badanie tego uniwersytetu wskazują, że zajęcia w wodzie małych dzieci lepiej rozwijają ich umiejętności utrzymywania równowagi, ruchu i techniki chwytania. Dzieci te w konsekwencji są bardziej sprawniejsze i częściej podejmują trudniejsze aktywności , niż ich nie pływający równieśnicy.

3. BADANIA PROFESOR BETKE Z MONACHIUM.
W wyniku obserwacji i wnikliwych badań wg prof. Betke, pływanie jest dla dzieci bardzo ważne. Wzbogaca ich prawidłowego rozwoju i zdrowie. Dzięki przebywaniu i zabawom w wodzie można uniknąć i zmniejszyć ryzyko wad postawy i zaburzeń układu krążenia, które są skutkiem obecnej cywilizacji. Dzieci uczęszczające na zajęcia w wodzie mniej chorują, są bardziej zahartowane i odporne na infekcje.

4. BADANIA PSYCHOLOGÓW ROZWOJOWYCH
Liczne badania wyraźnie i zdecydowanie pokazują, że dzieci wychowujące się w „bogatszym” w bodźce środowisku charakteryzują się wyższym poziomem inteligencji. Pływanie to sport, w którym ze względu na zróżnicowane środowisko na dziecko oddziaływują różne bodźce. Dzięki temu, nauka pływania od najwcześniejszych lat wpływa pozytywnie na rozwój psychoruchowy, podnosi samoocenę, zmniejsz lęk czy depresję oraz poprawia pamięć i koncentrację.

Pływanie to same plusy. Jako instruktor pływania z wieloletnim stażem oraz rodzic dwójki pływających dzieci śmiało mogę stwierdzić z własny obserwacji, że dzieci które pływają od wczesnych lat są odważne, pewni siebie, łatwo nawiązują kontakt z rówieśnikami.

Aby osiągnąć efekty opisane w powyższych badaniach należy pamiętać o jednej ważnej zasadzie, a mianowicie trzeba systematycznie pływać – przynajmniej raz w tygodniu!.

Patrycja Chomiczewska

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.