fbpx

Oswajanie niemowląt z wodą w czasie domowej kąpieli. Co zrobić zanim przyjdziesz na basen?

hobby_sport_oswajanie_w_czasie_kapieli_w_wanience

Wielu rodziców pyta nas jak przygotować niemowlę  przed przyjściem na pierwsze zajęcia z pływania ? Jak je kąpać ?  I czy oswajać z wodą można  w czasie kąpieli w domu ?

Na pewno od pierwszej kąpieli  w warunkach domowych  do samodzielnego pływania jest długa droga. Jednak oswajanie z wodą można, a nawet powinno się zacząć już w domu.

Pierwsze doświadczenia, jakich niemowlak nabywa w czasie kąpieli w domu, mają istotne znaczenie dla późniejszych zachowań dziecka podczas zajęć na basenie  i nauki pływania w wieku przedszkolnym i szkolnym

Najlepiej zacząć trening w czasie codziennych kąpieli w domu, a następnie kontynuować pływanie w ramach zajęć dla niemowląt i małych dzieci na pływalni.

Środowisko wodne jest dla maluszka naturalne więc teoretycznie kontakt z wodą powinien mu służyć. Jednak z doświadczenia wiemy że dzieci różnie reagują na wodę. Dla niektórych jest to wielka radość a dla innych wielki stres.

Dlatego też, podpowiadamy i mocno zachęcamy aby w czasie kąpieli w domu stosować  się  do kilku porad –  wskazówek. Oto one:

  1. NASTAWIENIE RODZICA. To co odczuwa rodzic podczas kąpieli i pływania, odczuwa także dziecko. Im bardziej zestresowany rodzic, tym więcej lęku przed wodą ma dziecko.
  2. KĄPIEL JAKO AKTYWNOŚĆ CAŁEJ RODZINY . Kąpiel traktujemy  zarówno  jako zabawę, jak i  zabieg  higieniczny. To doskonały sposób na pogłębianie  wspólnych relacji.
  3. OBOWIĄZKOWY ELEMENT KAŻDEJ KĄPIELI W DOMU  TO POLEWANIE. Polewanie to doskonały sposób na oswojenie z woda, należy rozpocząć  je od stóp i kończyć na głowie dziecka, tak żeby woda spływała po twarzy i uszach dziecka.
  4. UCZ MIŁOŚCI DO WODY. Kąpiel powinna odbywać się w warunkach delikatności i czułości ze strony rodzica. Powinna trwać  tak długo jak długo jest atrakcyjna dla maluszka. Warto również wprowadzić  kąpiel razem z rodzicem w wannie lub pod prysznicem.
  5. WODA TO NIE PROBLEM. Płacz w czasie kąpieli nie jest wynikiem lęku przed wodą, lecz często związany jest z sytuacją  poza kąpielą. Aby uniknąć rozdrażnienia w czasie kąpieli  nie kąpiemy dziecka kiedy jest: zmęczone, głodne albo śpiące, bo nic w tej kąpieli nie będzie poza płaczem.
  6. ZABAWKI I ZABAWY. Warto uatrakcyjnić kąpiel różnymi zabawkami i zabawami.  Te same zabawki przydadzą  się przy pierwszej wizycie na basenie. Śpiewanie również uatrakcyjnia dzieciom czas spędzony w wanience i przygotowuje do zajęć na basenie.
  7. DOŚWIADCZANIE WODY. Doświadczanie wody odbywa się poprzez zanurzanie uszów i chlapanie, dzięki czemu zwiększa  to świadomość  ciała i czucia ruchu dziecka oraz  ułatwi wizytę na basenie.
  8. TEMPERATURA WODY. To sprawa bardzo indywidualna.  Dzieci są bardzo różne i mają swoje preferencje co do temperatury wody podczas kąpieli. Już od najwcześniejszych miesięcy życia warto na to zwrócić uwagę.

Pamiętaj jednak, że  oswajać niemowlę z woda  należy w jego własnym tempie. Podążać należy za jego własnymi preferencjami .Jeśli nie lubi polewania głowy, wycofaj się i zaproponuj ponownie za jakiś czas. Jeśli maluch protestuje przy próbach odsunięcia go od rodzica, pozwól  na kontakt ciało do ciała tak długo, jak długo tego potrzebuje.

Pamiętaj, że maluch ma się przede wszystkim poczuć w wodzie swobodnie i pewnie.

A kiedy będziesz gotowy zapraszamy na zajęcia pływania dla niemowląt pełne radości, uśmiechu i ciepła.

Patrycja Chomiczewska

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.