fbpx

Lęk przed wodą. Jak oswoić dziecko z wodą?

hobby_sport_jak_oswoic_dziecko_z_woda

Strach przed wodą jest zjawiskiem dość powszechnym zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Lęku przed wodą nie powinno się bagatelizować, gdyż jest dla wielu osób źródłem dużego stresu. Do przełamywania strachu należy podejść z cierpliwością i dużą uwagą.

Emocje związane z kąpielą czy nauką pływania powinny być pozytywne. Jednak emocję związane ze strachem hamują proces nauki pływania.

Czy wiesz jak można podzielić lęk przed wodą?

Według profesora Kępińskiego lęk przed wodą dzieli się na cztery grupy, tzn.:

  • Lęk biologiczny
  • Lęk społeczny
  • Lęk moralny
  • Lęk dezintegracyjny

To właśnie lęk biologiczny jest z nich najważniejszy, ponieważ wszystko od niego wychodzi. Środowisko wodne nie jest środowiskiem naturalnym człowieka.                                                       W chwili zagrożenia np. kiedy nie potrafimy pływać lub mamy   negatywne doświadczenie z wodą  to  instynktownie będziemy  odczuwać strach, ponieważ boimy się nieznanego.

Często dziecko czuje lęk przed wodą nieświadomie. Nie zna jej.

Kąpiel w domu

Złe doświadczenie związane  z kąpielą: zbyt zimna lub za gorąca woda, poślizgnięcie się, zachłyśnięcie wodą, używanie kosmetyków podrażniających oczy oraz lęk i obawy  rodziców przed polewaniem głowy, twarzy i uszów dziecka  w czasie kąpieli mogą pogłębiać negatywne doznanie z wodą. Takie zachowania mogą spowodować niechęć w nauce pływania.

Nauka pływania a lęk przed wodą   

Jest to największy problem podczas nauczania pływania. Jak nauczyć dziecko pływać, skoro się boi i stwarza ogromny opór? Czy na siłę go uczyć?

Jest wiele sposobów na oswojenie ze środowiskiem wodnym. Oto niektóre z nich:

1. Postępowanie nauczyciela podczas lekcji pływania z dzieckiem lękliwym

Nauczyciel powinien być jak psycholog i psychoterapeuta w jednym. Zrozumienie, łagodne usposobienie i spokojny głos  nauczyciela może przekonać dziecko do wody.

2.Zapobieganie sytuacjom lękotwórczym

Nadzwyczaj lękotwórcze są sytuacje, w których woda zalewa dziecku twarz. Nauczyciel powinien spokojnie i ostrożnie oswoić dzieci z wodą i całym obiektem. Będzie to pierwszy krok zapobiegania sytuacjom lękotwórczym.

3. Natychmiastowe rozpoznanie dzieci, które przejawiają lęk przed wodą

Najlepiej jest obserwować uczących się. Zwykle dzieci, które boją się wody, ustawiają się na końcu grupy, chowają się, unikają wykonania zadań, czasami są agresywne, albo nadmiernie pobudzone, inne jeszcze będą płakać i odmawiać wejścia do basenu.

4. Indywidualne podejście do każdego dziecka, u którego wystąpił lęk

Indywidualizacja zadań oraz indywidualne podejście do ucznia lękliwego redukuje strach. Dziecko powoli przyzwyczaja się do istniejących warunków, potrzeba na to trochę czasu. Dziecko musi widzieć i czuć, że nauczyciel go wspiera i pomaga mu.

5. Określenie przyczyny powstałego lęku

Podczas lekcji pływania, może być to strach przed utonięciem. Ktoś może miał przykre doznania w wodzie, np. zachłysnął się. Do typowych lęków zaliczyć można zalewanie twarzy, utrata równowagi, brak kontaktu z podłożem, uderzenie o taflę wody podczas skoków, wlewanie wody do ust, nosa i uszu.

6. Wyjaśnić dziecku przyczyny jego niepokoju

Wymaga to  cierpliwości i konsekwencji, gdyż proces ten zwykle jest długotrwały. Dobrze jeśli dziecko samo sprawdzi, że zagrożenia nie ma.

7. Stosowanie atrakcyjnych  przyborów pływackich

Jeśli przybory pływackie są fajne, ładnie wyglądają, są bezpieczne, to mogą uruchomić pozytywne emocje.

8. Stosowanie ciekawych i bezpiecznych  zabawy w wodzie

Poprzez zabawy dziecko się uczy i przezwycięża lęk.

9. W wyjątkowych sytuacjach rezygnacja  z uczenia pływania dziecka, które ma zbyt silny lęk przed wodą

Zdarzają się takie dzieci, które są tak bardzo przerażone, panikują i najchętniej w ogóle by wyszły z wody. Jeśli dochodzi do sytuacji wręcz dramatycznych, to najlepiej na jakiś czas zrezygnować z nauki i podejść do niej za jakiś czas.

Gdy dziecko boi się wody.  Wspieraj. Oswajaj. Bądź miły. Cieszyć się z każdego małego sukcesu i wytrwale dążyć do celu.

Patrycja Chomiczewska

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.