fbpx

Kiedy moje dziecko będzie pływać?

hobby_sport_kiedy_moje_dziecko_bedzie_plywac

Prowadzę naukę pływania od 15 lat. Własną szkołę pływania tworzę od 10 lat. W HOBBY SPORT daję przestrzeń  na zajęcia i spotkania dla niemowląt, małych dzieci i tych starszych czy specjalistyczny trening w klubie sportowym. Naszą misją jest tworzyć warunki nauki pływania i treningu pływackiego w  przyjaznej atmosferze, ucząc jednocześnie prawidłowych nawyków dotyczących bezpieczeństwa w wodzie, prawidłowej techniki czy zachowań zdrowotnych.

Jednak jest jedno pytanie, które powraca do mnie  niczym jak bumerang

„Kiedy moje dziecko będzie pływać ? Czy w 10 lekcji nauczy się dziecko pływać ?

Jednak za nim odpowiem na to pytanie, warto zdać sobie sprawę z tego, że pływanie dla każdego oznacza coś innego.

Dla taty Mateusz to umiejętność pływania na grzbiecie i skoki do wody.

Dla mamy Amelki to umiejętność poruszania się w wodzie z głową nad wodą.

Dla taty Janka to nurkowanie i pływanie strzałkami.

Dla wielu rodziców to sposób poruszania się przez dziecko  w kółku i rękawkach.

A czym dla Ciebie jest pływanie ? Warto zdać sobie z tego sprawę, czego oczekujemy od dziecka, co zaspokoi nasze aspiracje. A może warto zgłębić ten temat, na czym polega świadome pływanie.

Dla mnie osobiście  to umiejętność pływania 4 stylami pływackim, umiejętność zadbania o swoje bezpieczeństwo jak i osób które przebywają z nami w wodzie, poradzenie sobie w trudnych sytuacjach w wodzie i przede wszystkim nie panikowanie.

Kiedy pytam rodziców, którzy zapisują pierwszy raz dziecko na naukę pływania  czy Twoje dziecko jest oswojone z wodą to często słyszę odpowiedz – tak dziecko nie boi się wody, pływa w rękawkach i kółku, ale nie nurkuję.

I z przykrości muszę stwierdzić, że pływanie w kółku i w rękawkach bez umiejętności zanurzania głowy do wody nie świadczy o oswojeniu z wodą.  Jest to tylko przebywanie w wodzie.

Nadmienię tylko, żeby mówić o dziecko oswojonym  należy nauczyć je nurkować – ŚWIADOMIE – tak, aby wpuszczało bąble nosem !

Ale wróćmy do  postawionego  pytania kiedy moje dziecko zacznie pływać?

Nie odpowiem, że za tydzień, za miesiąc, czy za pół roku. Nauka pływania to proces i wymaga lat (tak jak nauka języka obcego czy gry na instrumencie ).

Oczywiście im wcześniej rozpoczęta naukę pływania  tym lepiej. Dlatego rozpoczęcie przygody z pływaniem od okresu niemowlęcego to wspaniała inwestycja w rozwój jak i proces nauki pływania dziecka.

Oczywiście niemowlak nie nauczy się pływać stylami sportowymi  , gdyż jego układ nerwowy nie jest do tego przystosowany. Jednak można na tym etapie rozwoju kształtować prawidłowe nawyki związane z nauką pływania:

  • świadome zanurzanie głowy i uszów do wody,
  • ułożenie na grzbiecie i piersiach,
  • praca  nóg do grzbietu czy kraula,
  • świadomość skoków do wody
  • w kolejnym etapie pływanie strzałkami.

Pamiętajmy, że w pierwszym etapie nauki pływania należy stworzyć dzieciom  odpowiednie warunki do tego żeby mogły w bezpieczny i komfortowy sposób doświadczać wody, w towarzystwie MAMY I TATY, bez presji, porównywania czy zawstydzania, a nawet straszenia!

Każde dziecko uczy się i rozwija się we własnym tempie. Nauka pływania prowadzona przez  osoby znające się na tym temacie spowodują, że nauka przebiegnie w prawidłowym tempie z uśmiechem na ustach dzieci. Kiedy dziecko złapie tzw. „bakcyla” pokocha nurkowania, skoki do wody ,w tym momencie będzie już o krok od pływania, bo same będzie chciało wykonywać nowe  czynność. A wtedy, z naszymi kolejnymi wskazówkami, szybko osiągną samodzielność w wodzie. Odpowiedź na pytanie kiedy dziecko zacznie pływać brzmi więc: Wtedy, gdy pokocha wodę poczuje się wolne i bezpieczne!

A więc nie spieszmy się. Najpierw skupmy się na:

  • dziecku,
  • na jego potrzebach,
  • na tym czy zapewniamy mu wystarczająco dużo wsparcia z naszej strony.

Z własnego  doświadczenia podpowiem  Wam , że najlepsze i najszybsze efekty pojawią się tam gdzie nikt ich nie oczekuje ( i nie tylko w pływaniu, w każdej sferze życia ). Pojawiają się wtedy kiedy, jesteście rozluźnieni, dobrze się bawicie, jesteście uważni i słuchacie.

Życzę Wam dużo spokoju i radości w wychowaniu Waszych dzieci i radosnej nauki pływania 😊

 

Patrycja Chomiczewska

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.