Oddychaj! Ze wszystkich rzeczy, które możesz zrobić, by poprawić swoje pływanie, najłatwiejsza z nich – oddychanie – jest najważniejsza i najbardziej efektywna. Istnieją trzy złote zasady dotyczące oddychania i pływania:
- Nigdy nie wstrzymuj oddechu podczas pływania – powoduje to napięcie i sztywność – a to najwięksi wrogowie pływania.
- Nigdy nie zanurzaj twarzy pod wodą, jeśli w twoich płucach nie ma powietrza – takie zachowanie wywołuje strach i panikę (co z kolei prowadzi do napięcia i sztywności)
- Zmień ilość wydechów w oparciu o ilość wymachów, które wykonujesz. Jeśli nabierasz powietrza co każde dwa wymachy, musisz robić mocny wydech nosem i ustami. Zgraj ze sobą czynności w taki sposób, by od razu odwrócić głowę do zaczerpnięcia oddechu, gdy tylko ostatnia bańka powietrza opuści twoje usta. Jeśli bierzesz oddech co trzy, cztery, pięć, albo więcej wymachów, dostosuj swój wydech w taki sposób, by…. twoja głowa odwracała się wtedy, gdy tylko ostatnia bańka powietrza opuści twoje usta.
Rozciągaj swoje biodra i ramiona… Rozciąganie się jest niezwykle ważne dla pływania. Może zmniejszać ryzyko wystąpienia kontuzji. Może również pomóc w zwalczaniu twoich obecnych urazów. Jedną z rzeczy, którą rozciąganie na pewno zrobi, jest pomoc w przybraniu odpowiedniej pozycji w wodzie bez potrzeby zużywania dodatkowej energii lub wydajności.
Głowa i biodra: Para idealna… Związek pomiędzy twoimi biodrami i głową jest niezwykle ważny w pływaniu. Gdy twoja głowa znajduje się w górze, twoje biodra opadną jeszcze niżej w wodze, co powoduje powstanie złej pozycji podczas pływania. Pływaj w taki sam sposób, w jaki chodzisz. Czyli z głową i biodrami w tej samej linii, jakbyś stał lub chodził normalnie. Spójrz na dno basenu, utrzymuj biodra na jednym poziomie z powierzchnią wody, a w tym momencie wszystko stanie się możliwe.
Kop nieco szybciej… Powodem, dla którego wymachiwanie nogami zwykle nie pomaga ludziom jest to, że próbują robić zbyt duże wymachy. Poruszaj nogami szybciej i zmniejsz nieco swoje wymachy – nie powinny być szersze ani głębsze niż twoje biodra i nie pozwól swoim piętom ani palcom na wydostanie się z wody. Rozluźnij się…ktoś kiedy powiedział: „im szybciej chcesz pływać, tym bardziej musisz być rozluźniony”. Nie możesz wymachiwać nogami szybciej, poprzez mocniejsze wymachiwanie – po prostu rozluźnij się, weź głęboki oddech i poruszaj stopami szybciej.
Ogranicz ruchy głową… Twoja głowa jest z tobą po to, by myśleć, a nie żeby pływać. To zadanie twoich nóg i rąk. Twoje ręce i nogi są zaprojektowane, by wykonywać ruchy, więc poruszaj nimi. Nie poruszaj głową, a jeśli już musisz, postaraj się, by te ruchy były minimalne. Ponieważ w wodzie ciało będzie podążać za twoją głową (tak samo jak podczas chodzenia). Im bardziej wyraźne będą ruchy twojej głowy, tym mniej efektywnie będzie poruszać się twoje ciało.
Nie myśl. Po prostu płyń!!!Ostatnia wskazówka brzmi: Nie myśl…po prostu płyń. Na temat pływania napisano już wiele – pod jakim kątem dłonie powinny wchodzić do wody i osi obrotów i tak dalej. To nie jest żadna skomplikowana nauka. Wejdź do basenu i po prostu płyń. Skup się na oddychaniu. Pozostań rozluźniony. Nie spinaj dłoni. Szybko wymachuj nogami. Trzymaj ręce i biodra w jednej linii…i wierzysz czy nie, prawdopodobnie będziesz pływać dobrze, a nawet bardzo dobrze! Reszta to już tylko wisienka na torcie…
Martyna Timler