fbpx

Triathlon – sport dla najtwardszych?

STOCKHOLM - AUG, 23: Triathletes swimming in the cold water at the Womans ITU World Triathlon Series event August 23, 2014 in Stockholm, Sweden

Triathlon – morderczy wysiłek na granicy możliwości, wyrzeczenia, dyscyplina, sport dla twardzieli. To moje skojarzenia. Jednak czy sport który łączy bieganie, pływanie i jazdę na rowerze musi być katorgą? Nie może być aż tak źle skoro cieszy się coraz większą popularnością. Postanowiłam zgłębić temat i podzielić się z Wami swoimi przemyśleniami.

Jazda na rowerze. Kto nie lubi? Przecież to bardzo relaksująca rozrywka poprawiająca kondycję i sylwetkę. Godzinna jazda na rowerze  pozwala spalić aż 500 kalorii! Dodatkowo wzmacnia mięśnie nóg, brzucha i pośladków. Warto wspomnieć, że regularna jazda na rowerze dba o nasze serce, bowiem pozwala spalić zły cholesterol i podnieść poziom dobrego. Ponadto zapobiega zwyrodnieniu stawów- dzięki ruchowi zwiększa się produkcja mazi stawowej. Coś jeszcze? Chyba najważniejsze! Jazda na rowerze poprawia samopoczucie! Pozwala się zrelaksować, oczyścić umysł i uwolnić endorfiny.

Nie mniejszą rolę odgrywa bieganie. Regularny jogging zapobiega otyłości, cukrzycy, osteoporozie, nowotworom, nerwicy, depresji oraz wielu chorobom cywilizacyjnym. Ważną rolę odgrywa także dla naszego serca – znacznie je wzmacnia i usprawnia cały układ krążenia.

Natomiast pływanie angażuję ogromną liczbę mięśni i hartuje organizm. Wzmocnione mięśnie grzbietu lepiej podtrzymują kręgosłup co znacznie wpływa na postawę całego ciała. Dodatkowo niewątpliwym atutem pracy w wodzie jest odciążenie stawów.

Co daje nam połączenie tych 3 dyscyplin? Odpowiedź jest prosta: Zdrowie! Jakie jeszcze korzyści przynosi trenowanie trójboju?

  • wzmocnienie wszystkich partii mięśni
  • poprawę samopoczucia
  • urozmaicenie – trenujesz 3 dyscypliny
  • wzmocnienie charakteru, wytrwałości i dążenia do celu
  • podniesienie progu bólu
  • proporcjonalnie wyrzeźbiona sylwetka
  • satysfakcja

Korzyści jest pewnie o wiele więcej. Nie można pominąć takiej, że aby wystartować w zawodach nie trzeba od razu zamierzać się na Ironmana. Sport ten cieszy się coraz większą popularnością i coraz częściej w naszym kraju organizuje się zawody na różnych dystansach.

Na zakończenie przywołam postać Piotra Pogona – jedynego człowieka na świecie, który bez płuca ukończył Ironmana – dwukrotnie! Ma jeszcze wiele więcej podobnych osiągnięć o który można przeczytać w książce Julii Lachowicz ,,Umarłem cztery razy”. Polecam.

Pamiętajcie, ograniczenia są tylko w naszych głowach!

 

M.M.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.