fbpx

Technika oddechu podczas pływania

Hobby_sport_technika_oddechu

Jak to się dzieje, że pływacy, którzy spędzają w wodzie codziennie po kilka godzin poruszają się tak szybko, a jednocześnie jakby bez wysiłku?

Oczywiście są w doskonałej formie i mają świetną technikę, ale to nie wszystko! Doświadczony zawodnik dobrze się czuje we własnym ciele, co pozwala całkowicie mu się odprężyć podczas pływania. Swobodnie oddycha i zachowuję równowagę ciała, dzięki czemu z łatwością tnie wodę.

Chciałabym dziś skupić się nad ODDECHEM, który jest bardzo ważny w każdej fazie – od początkującego pływaka do mistrza olimpijskiego.

Osoby, które oddychają w wodzie tak spokojnie jak na lądzie, potrafią przepływać większe dystanse z mniejszym wysiłkiem. Jeśli są zrelaksowani, mogą kontrolować rytm oddechu w każdej fazie ruchu i dzięki temu pływać szybciej. Również dzięki temu rytmu wykonują dłuższe, spokojniejsze ruchy.

Nie tylko nowicjusze mają problem z oddechem. Zawodnicy przygotowujący się do olimpiady, poświęcają długie godziny na ćwiczenie strategii oddychania, dzięki którym polepszą swoje wyniki. Podczas wyścigu nie myślą o tym, jak i kiedy brać oddech: trening sprawia,że prawidłowe oddychanie staje się dla nich naturalne.

Zasady prawidłowego oddychania
1. Spokój. Rozluźnienie mięśni twarzy, szczęki, ust i szyi, to być może najważniejsza zdolność decydująca o umiejętności prawidłowego oddychania w wodzie. Osoby, które naprężają mięśnie twarzy, prawdopodobnie wstrzymują oddech pod wodą i wykonują wydech i wdech w fazie nad wodą. Taki sposób oddychania prowadzi do uczucia napięcia i wyczerpania.
2. Wydech. Niektórzy robią wydech przez usta i nos, inny tylko przez nos. Ważne aby wypuszczać powietrze powoli. Zbyt szybki wydech spowoduje,że wdech będzie nabrany łapczywie, co może doprowadzić do hiperwentylacji. Wynurzając głowę trzeba zwiększyć siłę wydechu i pozbyć się resztek powietrza silnym dmuchnięciem.
3. Wdech. Zaczerpnięcie oddechy to naturalny odruch- wdychamy powietrze szybko,ale bez wysiłku. Jeżeli wydech jest prawidłowo wykonany, to powietrze samo napełni płuca. Powietrze nabierane jest przez usta.
4. Wydłużenie fazy wydechu. Wydech powinien trwać dwa razy tyle, ile wdech. Długi wydech zapewnia spokojny przypływ powietrza.

Teraz pozostaje tylko wypróbować tę technikę na basenie!

 

Paula Zapotoczna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.