fbpx

Nurkowanie dzieci bez tajemnic

hobby_sport_nurkowanie_dzieci_bez_tajemnic

Jeśli czytasz właśnie mój wpis, to dlatego że:

  • Wybierasz się ze swoim maluszkiem na basen prywatnie, bądź na zajęcia zorganizowane?
  • A może jesteś już po pierwszych takich zajęciach i instruktor wspominał, że w niedalekiej przyszłości będziecie nurkować z dziećmi?
  • Albo będąc na basenie zaobserwowałeś zajęcia dla niemowląt i Twoim oczom pojawił się ,,przerażający” nurek takiego bobaska?

Przypomnijmy sobie pokrótce, kiedy Wasze maleństwo jest gotowe na pierwszą wizytę na basenie.

Najlepszym czasem będzie ukończenie 3-go miesiąca życia. Wtedy trzymanie główki dziecka jest mocniejsze, co ułatwi zabawę w wodzie.

Na pewno jako rodzice mający małego szkraba w domu, interesujący się wizytą na basenie, czy też pierwszą lekcją pływania niemowląt słyszeliście o tzw. odruchu pływania (instynkt życia płodowego).

Dzieci do około 6 miesiąca życia mają zachowany taki odruch, później on zanika (warto pójść wtedy po raz pierwszy z dzieckiem na basen, zanim to nastąpi). Polega on na tym, że jak zanurzymy naszego małego pływaka w wodzie, to zacznie on pracować naprzemianstronnie rączkami i nóżkami. Jednocześnie wypuści powietrze, bądź wstrzyma oddech.

No właśnie! WSTRZYMA ODDECH! Jak to? Na czym to polega? Czy takie maluszki mogą wstrzymać oddech? Czy nic złego się im wtedy nie dzieje?

Tłumaczę…

Odruch pływania i to co nazywa się odruchowym wstrzymywaniem oddechu u niemowląt polega na:

  1. Wstrzymaniu oddechu
  2. Spowolnieniu pracy serca
  3. Spowolnieniu krążenia krwi w kończynach
  4. Tętno spada o ok. 20%
  5. Głośnia odruchowo się zamyka
  6. Woda wpływa bezpośrednio przez przełyk do żołądka

Te wszystkie czynności mają za zadanie oszczędzić tlen dla serca i spowolnić zjawisko hipoksji (niedopełnienia), czyli niedoboru tlenu w obrębie całego organizmu i jego następstw.

Jest to odruch obronny, który pomaga organizmowi przetrwać.

Więc zadajmy sobie pytanie… Czy dzieci potrafią wstrzymać ten oddech?

Odpowiedź brzmi TAK! Jednak bardzo ważną i istotną rzeczą jest to, że należy ich do tego przygotować, stosując zestaw ćwiczeń oswajających z wodą.

My nauczyciele wiemy w jaki sposób krok po kroku wprowadzać kolejne ćwiczenia i budować ich trudność. Pomożemy Wam przygotować dziecko do pierwszego nurkowania i pokażemy w jaki sposób wykonać je bezpiecznie. Dla rodzica, który sam nie potrafi pływać może to być bardzo stresujące i będzie unikał moczenia dziecku nawet buzi. A właśnie oswojenie z wodą na twarzy jest pierwszym kamieniem milowym w nurkowaniu i nauce pływania. Dopiero kiedy postanowimy że oboje są gotowi, podejmujemy pierwsze wspólne nurkowania.

Kiedy możemy uznać, że dziecko jest gotowe nie pierwsze nurki:

Kiedy po polaniu twarzy dziecko nie reaguje płaczem, nie wygina się, nie przeciwstawia. W odwrotnym przypadku może to być dla niego traumatyczne przeżycie.

WAŻNE!

Warto też zaznaczyć, że przy oswajaniu dziecka z wodą i przygotowywaniu go do nurkowania należy wprowadzić komentarz słowny, np. ,,nurek”, z którym z czasem dziecko będzie kojarzyło polanie głowy i potrzebę wstrzymania powietrza.

UWAGA!!!

Jeśli chcecie nauczyć dziecko nurkowania i chcecie by pokochało wodę, musicie je UCZYĆ I PRZYGOTOWYWAĆ, a nie wykorzystywać odruchy obronne umożliwiające przetrwanie. A najważniejsze nie przesadzać z ilością nurków na jednej wizycie na pływalni.

My zachęcamy, żeby w tej kwestii polegać na ekspertach i udać się na zorganizowane zajęcia dla małych dzieci.

ZAPRASZMY 🙂

Paula Zapotoczna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.